FK Vysočany / Šošůvka A - SK Sokol Lipovec 3 : 1 (0 : 0)

přečteno 170x,
16.8.2020

Sestava: Valach Jaroslav – Šebela Martin ml. (63. Ševčík Pavel), Beneš Michal, Hejč Tomáš, Svoboda Dixie - Petržel Aleš (79. Hebký Michal), Bezděk Luboš, Doležel Petr, Gross Miroslav (75. Šebela Martin st.) – Krátký Marek, Sychra Tomáš (46. Hejč Jiří)

Branky: Gross Miroslav, Krátký Marek a Bezděk Luboš – Horáček Radim

I ve druhém kole se fotbalisté domácího FK představili na domácí půdě, tentokrát na hřišti ve Vysočanech, a stejně jako před týdnem se jim podařilo získat všechny tři body, čímž potvrdili výborný start do sezóny. V sobotním okresním derby viděla velice slušná divácká kulisa rušný zápas se spoustou šancí a při hodnocení celých devadesáti minut zasloužené vítězství domácích. I když hosté byli k nějakému bodovému zisku možná blíž, než před úvodním hvizdem rozhodčího sami čekali. Je však třeba říct, že střetnutí, co se týká kvality, zůstalo přece jen za očekáváním. Oboustranně velké množství nepřesností až chyb, spojené s nikterak strhujícím tempem určitě evokovalo v myslích přítomných diváku myšlenku, že v krajské soutěži viděli mnohem povedenější zápasy.

Samotné střetnutí začalo až nečekaně zostra. Hned v 1. minutě zaútočíme po levé straně, po přihrávce na střed posouvá Sychra míč na Bezděka, ale Luboše v dobré pozici zablokuje vracející se obránce. Ve 3. minutě je zde první velká možnost hostů. Po našem nedůrazu před pokutovým územím, střílí ze čtrnácti metrů osamocený hráč Lipovce a míč se odráží od Valachovy levé tyče zpět do pole. Jinak však patří úvod domácím a další velkou možnost má v 5. minutě Sychra, jenž se po přihrávce z levé strany ocitá sám před brankářem, ale místo zakončení si chce míč ještě zpracovat a ten se odráží od jeho těla do zámezí. Hra sice není nijak zásadně rychlá, ale množství nepřesností dává oběma soupeřům možnosti projít do zakončení a tak v podstatě kterýkoliv z útoků může vyústit ve vyloženou šanci. Tu největší má ve 12. minutě domácí Gross, který po přihrávce od Krátkého běží takřka od půlící čáry sám na brankáře, jenž mu vychází vstříc na hranici „šestnáctky“, bohužel Mirek nezvolí optimální řešení a jeho pokus o lob končí na horní části břevna. Hraje se i nadále především na polovině Lipovce, jenže hosté zodpovědně brání, a i když jejich obrana má plné ruce práce s náběhy našich útočníků, dokáže si poradit. Ve hře dopředu vyčkává soupeř na naše ztráty míče a pak vyráží vstříc do nebezpečných situací, takže Valach se musí mít neustále na pozoru, stejně tak jako při zahrávaných standartních situacích. Velkou možnost na změnu skóre má pak ve 33. minutě Sychra, který ale ideálně netrefí Krátkého přihrávku. Nám naopak zatrne ve 38. minutě, kdy po pravé straně pronikne útočník hostů, ale v dobré pozici nedokáže prostřelit vybíhajícího Valacha. Ve hře domácích chybí i v dalším průběhu více pohybu a hlavně dobré provedení finální přihrávky s jedinou výjimkou a tou je situace ze 41. minuty, kdy Sychra ideálně na hranici „šestnáctky“ přihrává Bezděkovi, ale náš záložník bránu míjí a tak je jasné, že do poločasu k vidění gól nebude.

Do druhého poločasu nastupujeme bez zraněného Sychry, kterého nahradí střídající Jiří Hejč a začneme opět aktivněji. V 54. minutě má blízko k vedoucímu gólu Krátký, když střílí uvnitř „velkého vápna“, ale gólman hostů předvede skvělý zákrok a míč vyrazí mimo svou levou tyč. V této fázi se dokážeme usadit na polovině soupeře a v 57. minutě je to opět Krátký, jenž hlavičkuje z dobré pozice, ovšem i tentokrát je brankář Lipovce na svém místě. Hosté trpělivě čekají na svou možnost, které jim pohříchu nabízíme většinou sami svými nepřesnosti, takže nemůžeme být klidní ani při vlastním držení míče. V 59. minutě se pak Lipovci povede po levé straně parádní útok a po přihrávce před bránu zakončuje hráč hostů sám před Valachem, který se výborně přesune a střelu likviduje. Míč se pak odrazí před dalšího hráče hostů, jenž jej sice do sítě dostane, ale z jednoznačného ofsajdu. Čím dál víc je pak jasné, že kdo dá první gól, zřejmě vyhraje. A povede se to našim hráčům. Jako předzvěst je zde šance ze 62. minuty, kdy si Jiří Hejč naběhne z levé strany před brankáře, ale nedokáže již míč „procedit“ za jeho záda. Avšak v 66. minutě do té doby poměrně jistě hrající defenzíva hostů udělá osudnou chybu. Obránce si při „malé domů“ nevšimne číhajícího Grosse, Mirek v pravou chvíli vyrazí za míčem, udělá „blafák“ vybíhajícímu brankáři a střelou do prázdné brány otevírá skóre zápasu, 1-0.
Hosté jsou jako opaření a v 68. minutě je pro ně ještě hůře. Po autovém vhazování na levé straně si Krátký všimne vysunutého brankáře, aby ho následně ze třiceti metrů perfektně provedeným kopem přehodil, 2-0.
Naše hra se výrazně zklidní a zdá se, že kráčíme k bezpečné výhře. V 75. minutě nám však zatrne, když necháme před Valachem úplně volného protihráče, ovšem Jarda dokáže, že na úvod sezóny má fazónu a likviduje i tuto obrovskou šanci. A tak se změní v 77. minutě skóre na druhé polovině hřiště. Po levé straně unikne Jirka Hejč (který ve druhém dějství svým aktivním přístupem oživil naši křídelní hru a přinesl tolik potřebnou přímočarost), vyčká si na pravý okamžik k přihrávce, kterou pak předloží jako na zlatém podnose nabíhajícímu Bezděkovi, který u zadní tyče celou akci uzavírá a Luboš střelou ze sedmi metrů pod padajícím brankářem navýší naše vedení na 3-0.
Zdá se, že závěrečných deset minut se pak už dohraje jen z povinnosti, ale opak je pravdou. Hosté zcela odhodí zábrany a naopak naši hráči se zbytečně zatáhnout před „velké vápno“ a hraje se podle not Lipovce. Sice můžeme ještě vedení navýšit, když střelu střílejícího Bezděka tečuje do brány v ofsajdu stojící Doležel, nebo když se Krátký pokusí o další technický kousek s přehozením brankáře, ale mnohem vážnější situace jsou k vidění před bránou naší. V 84. minutě si Valach připíše další úspěch v souboji z očí do očí s protihráčem z Lipovce, ale v 85. minutě už nedosáhne na přizvednutou střelu obránci a může být ještě drama, 3-1.
Zvláště když v 89. minutě si nepočínáme nijak důrazně při odkopu a střela dalšího z protihráčů z patnácti metrů jen prosviští kolem Valachovy pravé tyče. A závěrečné slovo má pak opět náš gólman, který podtrhne svůj výborný výkon zlikvidováním další tutovky v 90. minutě. Naštěstí jsme tuto hru s ohněm začali hrát až v samém závěru, takže to nic nezměnilo na naší cenné a zasloužené výhře, která ovšem mohla být s mnohem menšími nervy.

Příště: Poprvé na hřiště soupeře zavítáme v sobotu 22. srpna, kdy zajíždíme do Medlánek. Zápas má úvodní výkop v 16:30 h..
Ve stejný den, tedy v sobotu 22. srpna zahájí sezónu také béčko, jenž cestuje do Letovic na zápas s místní rezervou. Začíná se v 17 hodin.