Znak obce a Nazev obce

Dnes je čtvrtek
28. května 2020, 21. týden
svátek má Vilém, zítra Maxim

 
Které roční období se vám líbí nejvíce?

 12262
Jaro

 8212
Léto

 8076
Podzim

 7664
Zima

Nemáte zapnuté ukládání cookies! Hlasování do ankety není možné


Zajímavosti

Tisk 

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka

Jižně od Ostrova u Macochy, při východním okraji vápenců Moravského krasu, v jádru malebného skalního hřbetu Balcarova skála, je skryta půvabná krápníková jeskyně Balcarka. Na 700 m dlouhé podzemní trase je návštěvník okouzlen velkým bohatstvím krápníkové výzdoby, nevšedních tvarů a pestrých barev.

Vstupní část byla známa od nepaměti. Již ve starší době kamenné sloužila jako útočiště člověka, o čemž svědčí nálezy šesti ohnišť, pazourkových nástrojů, výrobků ze sobích parohů a kostí čtvrtohorních zvířat. Další části jeskyně byly objevovány postupně ostrovskými občany v letech 1923-1948. V roce 1925 byla jeskyně zpřístupněna a v roce 1936 elektricky osvětlena.

Jeskyně tvoří složitý systém. Rozkládá se ve dvou výškových úrovních, spojených mohutnými dómy a válcovitými komíny zvanými Rotundy. Na vzniku jeskyní se podílely vody Lopače a Krasovského potoka, jejichž ponory nyní leží při jižním úpatí Balcarovy skály, dále mohutné řícení, podmíněné tektonickým porušením vápencových souvrství, a také hluboké promrzání v dobách ledových. Pro získání plynulé prohlídkové trasy byly některé úseky spojeny průkopy. Hlavní část prohlídkové trasy tvoří dvě Rotundy s barevnými sintrovými kaskádami, spadajícími ze stěn a bohatou krápníkovou výzdobou stropů, dále Velký dóm a Dóm zkázy, které vznikly řícením vodorovně uložených vrstev vápenců, pod jejichž troskami leží stará krápníková výzdoba. Velký dóm dlouhý téměř 70 m představuje druhou největší zpřístupněnou podzemní prostoru Moravského krasu.

Za nejpřitažlivější část jeskyně Balcarky je všeobecně považována Galerie s velice bohatou krápníkovou výzdobou, reprezentovanou především brčky a bílými stalaktity různých tvarů a délek. Obdobné bohatství krápníků nacházíme i v Přírodní chodbě, kde návštěvníky zaujmou především mohutné barevné sintrové kaskády, spadající z výšky 5 m po obou stranách úzké prohlídkové trasy a vodorovné stropy, ze kterých vyrůstají šňůry brček a průhledné stalaktity s bočními výrůstky. Zpřístupněný okruh konči jeskyní Popeluškou, jejíž krápníky a skalní stěny popelovitě šedé barvy daly jeskyni název. Dominantou této části je zakřivený stalaktit, zvaný Handžár. Mimořádná pestrost krápníkové výzdoby, bohaté archeologické a paleontologické nálezy, typicky vyvinuté povrchové tvary, význačné druhy květeny a malebnost krajiny v nejbližším okolí činí z jeskyně Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu.


 Work time: 0.012 s | © 2018 Obec Šošůvka | Webmaster