Mikulášská besídka (6.12.2007, Jan Střítecký)

Mikulášská besídka s nadílkou pořádaná KDU-ČSL v přísálí kulturního domu v Šošůvce


V předvečer svátku sv.Mikuláše bývá tradicí, že děti ze Šošůvky pod vedením paní učitelky Věry Střítecké zkracují čekání ostatních dětí a rodičů na příchod Mikuláše a jeho družiny krátkou besídkou s několika básněmi a hrou na flétnu a kytaru. I tentokráte bylo každé místečko v přísálí kulturního domu zaplněno nejen místními, ale i přespolními návštěvníky, kteří si šošůvskou besídkou a nadílkou plní své představy.

Po besídce konečně vstoupil mezi nás sv. Mikuláš, který se jako každým rokem spustil po zlatém řetězu z nebes na Helišovu skálu. Přišel se slavným doprovodem - něžným andílkem, který přinesl plný koš dárků a třemi nemilosrdnými čerty. Letos byli vysláni ti nejhroznější, jaké vůbec mohlo peklo vydat. Některé děti při pouhém pohledu na rozdováděné pekelníky už z dálky volaly a slibovaly, že budou hodné.
Následovala nadílka. Mikuláš s andílkem rozdávali dárky a některé děti, pokud vůbec mohly mluvit, za ně odříkaly básničku, zazpívaly písničku anebo darovaly vlastnoručně namalovaný obrázek. Nakonec tedy museli čerti odejít s prázdnou, protože zjistili, že v Šošůvce jsou samé hodné děti a tak jim nezbylo nic jiného, než se vrátit do pekla s prázdným pytlem a tam přikládat pod kotlem a čistit si kopyta bez cizí pomoci.
Poté, co slavný průvod opustil kulturní dům, vydal se mezi několik osamělých lidí ve vesnici, aby rozdal nejen pár perníčků, ale hlavně kousky potěšení pro duši. V očích těchto lidí se zračila radost...
A protože se ještě pořád nikomu nechtělo vracet do svých domovů, zaběhl Mikuláš pro auto, naložil do něj anděla i čerta a společně se vydali na cestu poslední, a to do pekárny ve Sloupě, kde svojí návštěvou překvapili děvčata připravující voňavé pečivo, na které se každý den brzy ráno těšíme.

Až už byla úplná tma, děti s plnými srdíčky zážitků odešly do svých postýlek a na obloze zazářil měsíc jako kapka rosy, rozpustil Mikuláš svoji družinu a pomaličku odkráčel na Helišovu skálu. Tam se objevil zlatý řetěz, po kterém vyšplhal zpátky do nebe...


Marie Valášková